Ahoj, přemýšlím o nákupu letenek z Mnichova do Cancunu s přestupem v Atlantě. Jsou to letenky od Delty, ale čas na přestup je pouze 2 hodiny. Jak se vypořádat s přestupem v USA jsem se dočetl zde: https://www.cestujlevne.com/blog...Comments=1 Dočetl jsem se na více místech, že pokud jsou letenky v jedné rezervaci, tak mohu být v klidu pokud navazující let nestihnu, protože se o mě aerolinka postará a posadí mě na další let. Můj dotaz je, co když ten navazující let nestihnu ze své blbosti? Jak se aerolinka zachová? :D .. například zabloudím na letišti a pozdě se dostavím k letu, nebo cokoliv jiného. :) .. nemůže mi pak letecká společnost říct, "no jo pane, to je ale Vaše blbost, času jste měl dost, ostatní to stihli, proč vy ne?" Zacházím do extrému, ale třeba se tu s tím někdo setkal. Děkuji.    .

Přestup USA

Založil(a) ve fóru Letiště

Ahoj,

přemýšlím o nákupu letenek z Mnichova do Cancunu s přestupem v Atlantě. Jsou to letenky od Delty, ale čas na přestup je pouze 2 hodiny.

Jak se vypořádat s přestupem v USA jsem se dočetl zde: https://www.cestujlevne.com/blog...Comments=1

Dočetl jsem se na více místech, že pokud jsou letenky v jedné rezervaci, tak mohu být v klidu pokud navazující let nestihnu, protože se o mě aerolinka postará a posadí mě na další let.

Můj dotaz je, co když ten navazující let nestihnu ze své blbosti? Jak se aerolinka zachová? :D .. například zabloudím na letišti a pozdě se dostavím k letu, nebo cokoliv jiného. :) .. nemůže mi pak letecká společnost říct, "no jo pane, to je ale Vaše blbost, času jste měl dost, ostatní to stihli, proč vy ne?"

Zacházím do extrému, ale třeba se tu s tím někdo setkal.

Děkuji.

 

0

Tady sice nikdo neodpověděl, ale mám podobný dotaz, aspoň co se destinace týče. :-)

Plánuju v květnu cestu z Prahy do Cancunu a zpět. Na cestu tam mám času dost, zpět ale potřebuju být opravdu na čas. Koukám na zpáteční let Cancun -> JFK -> Praha (od května lítá přímé spojení NYC-PRG). Oba lety jsou od Delty na jedné letence, přestup na JFK 1:40h, přílet z Mexika i odlet do Prahy je na terminálu 4. Ameriku jsem měl vždy jako cílovou destinaci, případně jsem letěl jen vnitrostátní lety, takže úplně nevím, jak dlouho zabere přestup na mezinárodním letu. Máte s tím někdo zkušenosti?

Co jsem koukal na historii letu z Cancunu na JFK,  tak létá poměrně na čas s minimálním, nebo žádným, zpožděním.

Ještě je možnost jistějšího letu od Turkish do Instanbul a do Prahy, ale raději bych Deltu. :-)

0 Citovat

1:40 je času celkem dost, ale univerzální odpověd nečekejte :)

Stačí blbá konstelace příletů a zkejsnete na imigračním hodinu a budete se honit, a naopak při dobré konstelaci příletů projdete na imigračním za pět minut.

Náhodou si vás vyberou na agro-kontrolu, to jsou další minuty atd :) 

Když jsem naposled přestupoval Delta-Delta na JFK, byly na přestup 2 hodiny. Za tu dobu se tak akorát stihlo imigrační, přeodbavit kufr, kafe ve starbucks na přiletech, a pomalou chůzí na T2, odkud tehdy delta jeste také létala, a boarding akorát začal.

Cele se to protáhlo kvůli  dlouhému imigračnímu, čekali jsme tehdy asi 45 mimut, možná hodinu.

0 Citovat

Bral bych Turkish, stejně budou mít lepší servis.

0 Citovat

Rozdíl v servisu mezi Deltou a Turkish je limitně nulový. Čas stráveny na cestě s Turkem je o 2 hodiny delší.

No, a hlavni argument pro Deltu je pak 763/764. Není lepšího letadla pro longhaul (pokud se bavíme o Y). 777 a 787, které tam točí TK, koukají na 767 z dálky a s náležitou úctou.

1 Citovat

Za mne taky DL... 767 je jediný Boeing s civilizovanou konfigurací sedaček.

1 Citovat

Jasný, že na tohle není univerzální odpověď. :-) Kufry neřeším, ty budou na jedné letence, takže vyzvednutí až v Praze. Spíš jsem si nebyl jistý, jestli v případě pouze přestupu international-to-international na JFK, včetně stejného terminálu, je nutné po příletu z Cancunu procházet imigračním a pak znovu zpět přes security? Zkusil jsem to Googlit a asi je to nutné podstoupit? To je snad jediné, co to vše může zbrzdit.

0 Citovat

Kufry vas zajimaji. Kufr si pri priletu musite vyzvednout, projit celnici, a zase odevzdat (pokud uz tedy Delta nema prime odbaveni kufru i na JFK, Naposled jsem zaregistroval, ze to maj jen v ATL).

V USA nic jako international-international není. Nemaji tranzitní čast letište, a i pri prestupu “intwrnational”-“international” vstupujete plnohodnotne na uzemi usa.

3 Citovat

Přesně tak, žádná výjimka na JFK není, takže je potřeba procházet imigračním, vyzvednout kufr, ihned ho zase odbavit (to je ta nejméně časově náročná část - jsou zde speciální přepážky pro connecting flights) a znovu zpět přes security.

V USA jsou letiště, kdy je 1:40 nereálný přestupní čas (Miami, Washington), na JFK záleží... Pokud přiletíte z Cancunu dopoledne/brzy odpoledne, tak se ještě nedostanete do špičky a imigrační bývá vcelku rychlá. 

1 Citovat

1:40 by mělo v pohodě stačit. Je to pořád o trochu víc, než MCT.

0 Citovat

Díky oběma za upřesnění, to je něco, co jsem opravdu nevěděl. Je to přílet na JFK s gate arrival 5:50PM  a odlet v 7:40 PM, takže docela prime time. :) Nechám si to proležet v hlavě a uvidím, jestli to risknu.


screenshot-2023-03-21-at-13-24-00.png

0 Citovat

Kryštof Hájek napsal(a):
V USA jsou letiště, kdy je 1:40 nereálný přestupní čas (Miami, Washington), na JFK záleží... Pokud přiletíte z Cancunu dopoledne/brzy odpoledne, tak se ještě nedostanete do špičky a imigrační bývá vcelku rychlá. 

Já bych jen upozornil, že ta "generalizace" nebo zkratkovitost není v pořádku. Zbytečně děsíte (já vím, lepší varovat, ale jsou lidi, co to nepochopí) :)

Miami se dá stihnout bez poklusu, s kafem i za hodinku. Zvláště není-li třeba odbavovat zavazadla a nejste tam v peak čase.

Washington má zase mj. i letiště DCA. A tam je přestup na třicet minut.

0 Citovat

Prosím má někdo zkušenosti s přestupem v DFW (Dallas - Fort Worth). Operující společnost AA American Airlines.

Děkuji.

0 Citovat

Málo informací. Je to D-D, D-I nebo I-D?

0 Citovat

Opravdu je to trochu loterie. My jsme pri ceste z Guatemaly s United prestup v Houstonu nestihli a to na nej byly asi 3 hodiny. Jenz ty 3 hodiny v Guatemala City menili kolo u letadla.

A presto, ze na navazujici let FRA do podle diskuze melo prestupvat minimalne cca 15-20 lidi (jen nas bylo osm), tak jim to za hodinku cekani nestalo, po priletu za security nas na prepazce nechali vybrat hotel, dali nejaky kupony na jidlo a prebookli dalsi vecer pres Mnichov. Ten den uz nic volneho nebylo.

Zmakly to meli docela profi, ale proste neresili kolik lidi to nestihne. I Vzhledem k tomu, ze nemusi platit EU odskodne, ale jen hotel, se jim asi casteji vyplati to nechat uletet. Pravda, nakonec nam na zaklade stiznosti, ze jsme meli problemy v praci atd kazdemu dali poukaz na 100USD na nakup letenek - za zeptani nic nedas :)

Treba v Dubaji jsem casto videl, ze na nekoho ceka golfovy vozik a sup k pripojnemu letadlu, ktere cekalo. Holt Americane berou letani trochu vic jako MHD ala autobusy nebo vlak.

1 Citovat

martin-K napsal(a):

Miami se dá stihnout bez poklusu, s kafem i za hodinku. Zvláště není-li třeba odbavovat zavazadla a nejste tam v peak čase.

Tohle platilo dle mých zkušeností tak před 5 lety, pak nastala personální krize s imigration officers, posledních pár příletu do Miami jsme strávili vždy minimálně hodinu na imigračním, to samé JFK, o SFO a LAX ani nemluvě, cca 15x od roku 2018.

Tady se lze podívat na průměrné čekací doby dle letiště a času.

https://awt.cbp.gov/

2 Citovat

Imigrační je o tom, kolik se tam zrovna sejde letadel. Bohužel se to dopředu odhadovat nedá. Prostě bych se smířil s tím, že vědí, co prodávají a tedy co by se mělo dát normálně stihnout. A řešil bych to až v okamžiku, kdy to nastane. 

0 Citovat

Není nad to se nervovat na letišti, že mi uletělo letadlo a ztrácet čas. A napsat, že MIA je na přestup v pohodě za 1 hod je kravina, že jsem větší už dlouho nečetl.

1 Citovat

Já bych zase mohl za nesmysl označit vaši větu: "Není nad to se nervovat na letišti, že mi uletělo letadlo a ztrácet čas." 

 

A kolikrát jste tam byl? A jaká byla vaše osobní zkušenost? Co se podělit?

 

Já osobně mám v Miami šest přestupů, z toho tři international -> domestic. Jednou jsem zvládl přestup i za 40 minut (mezi lety bylo 1:35). Ano, bylo to před covidem. Ano, bez zavazadla. A ano, bylo to v neděli dopoledne. Ale vždyť to jsem napsal. Proč dělat z Miami letiště, kde je přestup noční můra? Pardon, to nemusíte létat. 

0 Citovat

Gigo15 napsal(a):

Prosím má někdo zkušenosti s přestupem v DFW (Dallas - Fort Worth). Operující společnost AA American Airlines.

Děkuji.

Ano, v lednu přestup AA LHR - DFW - CUN. Kufry odbaveny v Praze, vyzvednuty v CUN, na DFW pouze imigrační v řádech sekund

0 Citovat

Tyhle generalizace … V IAD jsem na podzim přestoupil za půlhodinu (I -> D) … ale prý to nelze :)

2 Citovat

superweb . napsal(a):

Zmakly to meli docela profi, ale proste neresili kolik lidi to nestihne. I Vzhledem k tomu, ze nemusi platit EU odskodne, ale jen hotel, se jim asi casteji vyplati to nechat uletet. Pravda, nakonec nam na zaklade stiznosti, ze jsme meli problemy v praci atd kazdemu dali poukaz na 100USD na nakup letenek - za zeptani nic nedas :)

Treba v Dubaji jsem casto videl, ze na nekoho ceka golfovy vozik a sup k pripojnemu letadlu, ktere cekalo. Holt Americane berou letani trochu vic jako MHD ala autobusy nebo vlak.

To není ani tak o kompenzacích nebo nějakém plezíru “tak počkáme”, ale o slotech, obsazení NAT prostoru (předem dané časy vstupu apod. kdy 20 minut zpoždění může znamenat sekeru 2 hodiny) , nutnosti uvolnit gate na přeplněných US letištích dalšímu provozu atd.

0 Citovat

pischkot napsal(a):

[citace="Gigo15 "]

Prosím má někdo zkušenosti s přestupem v DFW (Dallas - Fort Worth). Operující společnost AA American Airlines.

Děkuji.

Ano, v lednu přestup AA LHR - DFW - CUN. Kufry odbaveny v Praze, vyzvednuty v CUN, na DFW pouze imigrační v řádech sekund

[/citace]

 

Děkuji

 

0 Citovat

Pavel Krcho napsal(a):

To není ani tak o kompenzacích nebo nějakém plezíru “tak počkáme”, ale o slotech, obsazení NAT prostoru (předem dané časy vstupu apod. kdy 20 minut zpoždění může znamenat sekeru 2 hodiny) , nutnosti uvolnit gate na přeplněných US letištích dalšímu provozu atd.

Nejsem z obrou, ale predpokladam, ze aerolinky budou pocitat a snazit se o co nejmensi ztraty.

Na kolik lidi cekaji, jake je riziko ze budou platit kompenzace tem, na ktere cekaji versus tem, kteri cekaji a kolik to bude celkem..

Myslim, ze kdyz poleti z Mexika pres USA treba nejaky sportovni tym o 50 lidech, sance ze na ne aerolinka se sidlem v EU pocka hodinu nebo dve bude vyrazne vyssi, nez u jednoho pasazera.

Ale mozna se pletu a ty korporace takhle efektivne fungovat neumi. O tom by svedcilo i to, ze urcite existovalo rychlejsi spojeni z Gutemala City do Prahy s jinym prestupem a uz bylo vcelku jasne, ze ten nas let nestihneme. Nicmene v GC odmitali cokoliv resit s tim, ze to mame resit az v Houstonu.

0 Citovat

no jo, ale v tom letadle je dalsich 100 - 200 lidi, kteri prestupuji “na druhem konci” a 2h zpozdeni by zas nadelalo problem tady

2h sekera pak zdrzi i zpatecni let a problemy se pak kupi jako snehova koule.

jinak je to dost HUCA (hang up and call again) - zalezi na koho narazite, a pak schopnosti a moznosti ground crew nekde v guatemale budou jine, nez nekde “v centru” . někdy problem s kreativnim prustupem neni - jako treba pred casem let MCO - DTW - AMS - PRG. Let MCO-DTW mel takove zpozdeni, ze nasledny let do AMS uz by neslo stihnout. Na transfer desku bylo zalezitosti asi 2 minut domluvit zmenu na jiny routing, jejimz vysledkem bylo, ze v Praze jsem byl o pet hodin driv.

0